Jak změřit rozteč kování?

10. 11. 2023

Kování na dveře, taky by se dalo říct jednoduše klika a ta část pod ní, je nedílnou součástí každého dveřního křídla. Pokud  budete potřebovat kování na dveře vyměnit za nové, pravděpodobně budete potřebovat vědět, jak změřit rozteč kování. Nebojte, poradíme vám!

Rozteč kování

Nejprve si ale musíme říct, co je to vlastně ta rozteč. Jde o vzdálenost mezi osou, kolem které se otáčí klika, a osou, kolem které se otáčí klíč v dveřním zámku. Udávána je přitom v milimetrech. Pomocí vzdálenosti pak zjistíte, jaký rozestup mezi sebou mají klika a otvor pro klíč.

České normy u kování rozlišují tři typy roztečí, a sice 72, 90 a 92 mm. Nejběžnější u interiérových dveří je přitom rozteč 72 mm, rozteč 90 mm je pak obvyklá u vchodových dveří nebo speciálních dveří. Méně častá je rozteč 92 mm, která je typická pro bezpečnostní kování.

Rozteč podle kliky

Chcete stávající kování vyměnit za nové? Pak vám bude stačit změřit rozteč kování pomocí kliky. Nejprve si stanovíte osu horní kliky a spodního otvoru pro klíč. A potom už jen změříte vzdálenost mezi těmito dvěma body. Ta pak bude představovat výslednou rozteč.

PZ = kování s cylindrickou vložkou 
BB = kování s obyčejným klíčem
WC = kování na toalety nebo do koupelen 

Rozteč podle zadlabacího zámku

Jde o přesnější metodu, díky níž bude výsledná rozteč kování na dveře přesnější. Hodí se v případě, kdy si chcete pořídit nové dveřní křídlo, které ještě nebylo osazeno dveřním kováním. Postup je snadný – na zadlabacím zámku označíte osu u otvoru pro kliku a osu u spodního otvoru pro klíč. Pak změříte vzdálenost mezi oběma osami, která vám stanoví rozteč.

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků