Jak vybrat kování na dveře?

7. 12. 2023

Kování na dveře se vyrábí z mnoha materiálů, třeba z nerezu, niklu, kovu, mosazi nebo chromu. To znamená, že kování může mít různé přednosti na základě toho, z jakého materiálu je. A zatímco interiérové kování má BB otvor, kování na vchodové dveře je opatřeno otvorem na cylindrickou vložku. Pojďme se v tom lépe zorientovat.

Druhy kování

Často se potkáte s bezpečnostním kováním, které se používá jak u vchodových dveří do domu i u vchodových dveří do bytu, tak u interiérových dveří. Vždy podle toho, co preferujete. Výhoda je, že s tímto kováním můžete dosáhnout na levnější pojistku domácnosti.

S bezpečnostním dveřním kováním pak souvisí také protipožární kování, které se nejčastěji používá dohromady s bezpečnostními zámky. Musí proto splňovat potřebné normy a další požadavky na ochranu před ohněm.

Nejčastější variantou je pak interiérové kování, které najdete na dveřích od jednotlivých místností, v případě obyčejných dveří i na těch vstupních. Je ale potřeba myslet na to, že interiérové dveře jsou častěji používané, a proto u nich může dojít k rychlému opotřebení. Obzvlášť v tom případě, kdy je kování z nekvalitního materiálu.

Kování dle typu dveří

Chcete si pořídit kování na dveře v kombinaci klika-koule, klika-madlo nebo rovnou bezpečnostní kování? Pak budete potřebovat vědět, jestli máte levé nebo pravé dveře.

Jak to poznáte? Jestli dveře otevíráte směrem doleva, mají panty i kliku na levé straně, pak se jedná o levé dveře.

Naopak v případě, že dveře mají panty na pravé straně, klika je pravá a otevíráte je k sobě směrem doprava, pak se jedná o dveře pravé.

Rozteč kování dveří

Dalším aspektem, který si budete muset pohlídat, je rozteč kování. Jde o vzdálenost v milimetrech mezi osou, kolem které se otáčí klika, a osou, kolem které se otáčí klíč zámku. Zjistíte díky ní, jak moc vzdálené jsou od sebe klika a klíčová dírka.

Zajímá vás, jak změřit rozteč kování? Pokud si stále nejste jistí správným výběrem, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme.

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků