Stavební otvor neodpovídá výšce nové zárubně, aneb jak zkrátit dveře

15. 12. 2023

Běžně se stává, že při výměnách bezpečnostních dveří montážníci sice vybourají starou zárubeň, ale stavební otvor dveří neodpovídá výšce nové zárubně. Jednoduše je nižší. Pak nezbývá nic jiného než přistoupit ke zkracování dveří.

Zajímá vás, jak zkrátit dveře, nebo jak podříznout dveře? Bezpečnostní dveře i montážníci jsou na tuto situaci připraveni. A to stejné platí i pro zárubně, které jsou na spodní straně uzpůsobeny k zaříznutí, stejně tak jako celé dveřní křídlo. Celkem se vše dá zkrátit až o 50 mm, díky čemuž se snadno vyrovnají veškeré výškové rozdíly a dveře budou sedět tak, jak mají.

Oříznutá část dveřního křídla je pak vyspravena nasazením krycího profilu v barvě daného křídla, viz fotografie. Seříznutí přitom nijak neovlivňuje celkovou funkčnost bezpečnostních dveří.

Zárubně u bezpečnostních dveří

Zkrácení dveří svépomocí

Je potřeba říct, že se zkrácením dveří si poradí i alespoň trochu zkušený kutil. To se ale týká především interiérových dveří, které nejsou vyztužené ocelovým jádrem. Ideální je zkracovat dveře zespoda.

Pokud se potřebujete zbavit pouze 1,5 cm, nemusíte pak vytvářet ani nový hranolek pro vytvoření obvodového rámu dveří. V opačném případě je celý proces trochu náročnější a už si budete muset pohlídat, že si dveřní křídlo uchová svou tvarovou stálost.

Tipy, jak zkrátit dveře bez zkrácení

Pokud potřebujete dveře zkrátit pouze o pár milimetrů, možná vám postačí vše vyřešit pouze pomocí několik podložek v místě pantů. Ty dveře přizvednou a vy se tak zbavíte drhnutí. Jen si pohlídejte, abyste na jeden čep nenasadili příliš velké množství podložek. Pak by křídlo mohlo začít drhnout zase v horní části zárubní.

Myslete i na to, že ideální mezera pod dveřmi, aby zbytečně nedrhly, je většinou od 4 do 10 mm. V případě, že drhnou jen trochu, může pomoct i upravení jejich polohy na pantech. Vchodové dveře nebo interiérové dveře zkuste vysadit ze spodního pantu a pomalu otáčejte tím horním na dveřním křídle. Vždy se orientujte podle toho, na kterém místě vám křídlo drhne.

Pokud horní pant zašroubujete, přiblíží se křídlo ke spodnímu pantu. Naopak při vyšroubování se vzdaluje. Vyzkoušejte tedy několik variant a ověřte si, zda by vám nepomohlo i toto na první pohled jednoduché řešení. Držíme palce.

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků