Jak změřit šířku zárubně?

15. 12. 2023

Vybíráte bezpečnostní dveře? Při výměně dveří je potřeba vyměnit i starou zárubeň za novou. V opačném případě není možné garantovat stoprocentní funkčnost bezpečnostních dveří.

Správná šířka zárubně

Jak poznáte správnou šířku zárubně? Neobejdete se bez šířky zdi, která je ale bohužel ne vždy přesná. Někde může být širší, jinde zase užší. S tím si ale dobří montážníci poradí, užší místa přitmelí a v potaz se tak bere nejširší naměřené místo.


Pokud tedy například změříte tloušťku zdi 10,0 až 10,9 cm, budete potřebovat zárubeň označenou jako 10 cm. V naší nabídce najdete kromě 10 cm ještě zárubeň s označením 15 cm, která odpovídá rozměrům 15,0 až 15,9 cm.

Změřte tedy celou tloušťku zdiva na obou stranách a jestliže si s šířkou zárubně nejste jistí, pošlete nám fotografie. My z nich poznáme, kterou zárubeň budete potřebovat. Pokud si se bude jednat o atyp, nebo nebude z fotky jasné, o jakou tloušťku jde, pošleme k vám technika na zaměření.

Jak změřit šířku dveří?

Šířku zárubně už máte změřenou a teď by vás zajímalo, jak se měří šířka dveří? Výhodou je, že u šířky vchodových dveří se můžete setkat vesměs pouze se dvěma variantami. Přičemž minimální šířka dveří je 80 cm a standardní šířka dveří je i 90 cm.

Při měření stavebního otvoru pro dveře (tedy od jedné zárubně ke druhé) ale stejně nenaměříte přesně 80 nebo 90 cm. Čísla se obvykle liší o pár centimetrů, se kterými si zkušení řemeslníci poradí. Šířce vstupních dveří se pak přizpůsobí umístění zárubní tak, aby vše správně sedělo a těsnilo. A je jedno, jestli řešíte šířku dveří v paneláku nebo v rodinném domě.

 

Na fotografii vlevo můžete vidět, že stávající zárubeň je úzká (tedy 9 cm), ale celková šířka zdiva je širší, v tomto případě při výměně instalujeme 15 cm zárubeň. 

Maximální šířka naší zárubně je 15 cm a nejedná se o obložkové zárubně. Naše zárubně lze instalovat i do širšího zdiva než 15 cm. Tento typ instalace můžete vidět na fotce vpravo. Zárubeň lze zarovnat do středu, s vnitřní i s vnější stranou zdiva, dle situace a uvážení montéra. 

Související články:

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků