Jak otevřít dveře s rozbitým zámkem?

3. 8. 2023

Někdy holt nemusíte mít svůj den a při snaze dostat se domů zjistíte, že zámek vašich dveří nefunguje. Příčin může být hned několik. Důležité je nepanikařit a buď se pokusit situaci vyřešit vlastnoručně, nebo se obrátit na nonstop zámečníky, kteří si s problémem poradí snadno a rychle.

Co vše může být špatně

To, že je problém se zámkem, se může projevovat hned několika způsoby. Často můžete klíč zasunout do zámku, ale nejste schopni s ním otočit. Nebo klíč bez problému zasunete do zámku, otočíte jím, ale dveře jsou stále zamčené –⁠ cylindrická vložka se otáčí.

Další varianta také souvisí s cylindrickou vložkou –⁠ klíč se v ní ulomil, a tak s ním není možné otočit. Nebo klíč do vložky ani nezasunete, případně vás zlobí střelka zámku dveří. Důvodem může být stáří zámku, přílišné opotřebení, znečištění nebo mechanická porucha.

Jak postupovat, pokud mají dveře rozbitý zámek

Jak otevřít dveře s rozbitým zámkem? Nejdříve zkuste nejméně invazivní způsoby. Pokud jste si jistí, že používáte správný klíč a ten není ohnutý nebo jinak poškozený, pak zkuste vyfoukat mechanismus zámku stlačeným vzduchem a použít speciální přípravek na údržbu zámkových vložek. Ten odstraní všechny nečistoty, které se za dlouhou dobu v zámku nahromadily, a zároveň zlepší hladký chod mechanismu zámku.

V případě, že za poškození zámku může zlomený klíč nebo jiný kus předmětu, který blokuje vložku zámku, můžete přistoupit ke snaze o vypáčení. Bude se vám k tomu hodit třeba tenký drátek, pomocí kterého předmět mírně posunete směrem ze zámku a poté ho vytáhnete pinzetou.

Co když to nefunguje

Pokud nic z předchozích metod nezabere, znamená to, že problém s poškozeným zámkem je závažnější. Může být třeba zlomená střelka zámku dveří. Rozhodně se nepokoušejte vše vyřešit tím, že byste zámek odvrtali nebo se pokusili dveře vylomit. Násilí ani tady není řešením. Mohli byste ublížit jak dveřím, tak sobě.

Jestli je na zámku mechanická závada, je nutné vyměnit buď cylindrickou vložku, nebo případně celý zámek. To byste ale vždy měli nechat na odbornících, kteří si poradí jak s otevřením zaseknutého zámku, a to i bez klíče, tak se samotnou výměnou. Nejlépe dokáží určit, jestli se jedná pouze o zapadlou střelku zámku, nebo něco komplikovanějšího.

Obraťte se na odborníky

Doporučujeme navštívit naši sekci SOS zámečníci na webu, kde jsou uvedeny kontakty nonstop služby otevírání bytů v celé ČR. Tito autorizovaní zámečníci disponuji veškerými komponenty našich dveří pro zajištění plné funkčnosti.

Obracet se na ně můžete NONSTOP.

 

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků