Jak se starat o zámek dveří

2. 1. 2024

Víte, jak zajistit svému zámku co nejdelší život a 100% funkčnost? Péče o dveřní zámek je důležitá celoročně, především zima mu ale dává opravdu zabrat. Mráz, vlhkost nebo sníh dokáží zámek pomalu ale jistě ničit. A tak se vám jednoho dne může stát, že už dveře neodemknete. Proto vám přinášíme několik rad, jak pečovat o bezpečnostní zámek do dveří.

zamykání zámku bezpečnostních dveří

Pravidelné promazávání zámku

Možná už promazáváte skřípající panty u dveří. A stejnou péči byste měli věnovat i zámku. Zajímá vás, jak promazat zámek u dveří? Nejde o nic složitého. V rámci údržby vám postačí, když dvakrát za rok do zámku vstříknete trochu speciálního přípravku. Ten se postará o to, aby všechny malé mechanické komponenty, které se v zámku nachází, nezačaly po čase drhnout.

Důležitý je ale výběr mazadla, které do zámku vstříknete. Dobrý přípravek totiž dokáže nejen čistit, ale také rozmrazovat, což opět oceníte především v zimě u rodinných domů. Naopak olejová či vazelínová mazadla vhodná nejsou, protože můžou způsobit zaseknutí zámku.

Dotahování šroubů kování

Zámek vchodových dveří i bezpečnostních dveří musí především dobře držet. Jestli máte pocit, že se při odemykání hýbe, je to samozřejmě špatně. Pak musíte všechny šrouby řádně dotáhnout, a to i u kování a kliky.

Špatné zamykání

Ano, zámek byste vždy měli otevřít pomocí snadného otočení klíčem. Pokud na to potřebujete nějaký speciální chvat nebo tlak vytvořený na klíč či dveře, není to v pořádku. Zámek do vchodových dveří tak může být špatně usazen a je potřeba ho zkontrolovat.

zamykání zámku bezpečnostních dveří

Jak vyndat zámek ze dveří, abyste ho mohli znovu a lépe vsadit? Záleží na tom, jaký typ zámku máte. Nejčastěji byste to ale měli zvládnout sami. Stačí nejprve povolit oba šrouby z boku dveří a sundat štítky i kliku.

Pak do zámku vložte klíč a pootočte jím o 45 stupňů doprava nebo doleva, musíte vyzkoušet, jak to zrovna půjde. Poté už můžete celý zámek vytáhnout, a to aniž byste museli použít větší sílu.

Pravidelná péče = výrazně delší životnost zámku

Životnost klasického bezpečnostního zámku do vchodových dveří je asi 5 až 10 let. Vždy jde o to, kolikrát se v zámku otočí klíč. Díky pravidelné údržbě můžete zámku dopřát vyšší hranici životnosti, pak už je ale stejně lepší přistoupit k výměně zámku, a to i když stále funguje bez viditelných problémů.

zámek bezpečnostních dveří

Právě u bezpečnostního zámku do dveří totiž nedochází jen k fyzickému opotřebení, ale také k zastarání bezpečnostních ochranných prvků. A toho lupiči velmi rádi využívají.

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků