Jak poznat pravé a levé dveře

2. 1. 2024

Tápete, jak poznat levé nebo pravé dveře? Přichystali jsme si pro vás jednoduchý návod, jak rozpoznat stranovost dveří, což je klíčové zejména při výběru nových vchodových nebo bezpečnostních dveří. Důležitým aspektem je způsob otevírání a umístění dveřních pantů. Tento článek je nejen praktickým průvodcem pro každého, kdo si plánuje pořídit nové dveře, ale i pro ty, kteří chtějí stávající dveře přemístit nebo je vyměnit.

Oblíbená otázka: jak se poznají levé a pravé dveře

Nejsou dveře jako dveře. A pokud zvolíte vchodové dveře 80 levé a pak zjistíte, že potřebujete vchodové dveře 80 pravé, radost z toho mít asi nebudete. Proto je lepší zjistit, jak poznat pravé dveře, potažmo jak poznat levé dveře, co nejdříve.

Není na tom ale nic složitého. Jde o klasické dveře, liší se jen v tom, kterým směrem se dveře otevírají. V případě dvoukřídlých dveří je pak důležité, která část dveří se obvykle otevírá. Panty se přitom dají předělat, musíte tedy sami zvážit, zda vám do bytu či domu lépe sedí dveře pravé či levé.

Jak poznat: dveře pravé/levé

Jak tedy na to? Postavte se před dveře tak, aby se dveřní křídlo otevíralo směrem k vám. Pak zkontrolujte, na které straně jsou umístěny dveřní závěsy, tedy panty. V případě, že jsou po vaší pravé ruce, pak jsou i dveře před vámi pravé.

Naopak, pokud zjistíte, že máte dveřní závěsy po své levé ruce, pak se jedná o levé dveře. Tento fakt může být důležitý v případě, že třeba chcete staré dveře přemístit na chalupu. Pak je dobré si předem pohlídat jejich kompatibilitu.

To platí i při výběru nových bezpečnostních dveří, které vám přijedou nainstalovat profesionální montážníci. Ti si se špatnou stranou dveří samozřejmě poradí, ale celý proces se protáhne, což by byla škoda.

Levé dveře s otevíráním a panty na levé straně a pravé dveře s panty a otevíráním na pravé straně

Vybíráte nové bezpečnostní dveře? A víte, na co si dát pozor?

Při výběru bezpečnostních dveří je důležité zaměřit se na několik důležitých bodů, které zaručí nejen bezpečnost, ale i dlouhodobou spokojenost. To, jestli jsou dveře pravé nebo levé už víte, ale co dál?

  • Důvěryhodnost dodavatele a zajistit, že má požadované dveře skladem a poskytuje zastoupení a servis v dosahu vašeho bydliště.
  • Pořízení dveří s více zámky pro zvýšenou bezpečnost a odolnost proti opotřebení. Pro domácnosti s dětmi je vhodný horní přídavný zámek, který zabraňuje nechtěnému otevření dveří.
  • Výběr materiálu. Dveře z plechu nabízejí lepší odolnost proti vlhkosti, teplotním změnám a násilnému vniknutí. Nezapomeňte na výměnu zárubní pro optimální těsnění a zabezpečení.

Při výběru bezpečnostní třídy dveří zvažte také úroveň bezpečnosti, která je pro vaše bydlení nejvhodnější. Pro byty v panelových nebo činžovních domech je také důležité myslet na požadavky protipožární ochrany ve formě protipožárních dveří.

Pokud vás trápí hluk z okolí, zvažte protihlukové dveře, které dokážou efektivně tlumit vnější zvuky. A nezapomeňte, že cena bezpečnostních dveří odráží použitý materiál a další bezpečnostní prvky. Investice do kvalitních dveří se vyplatí.

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků