16. 2. 2018 | HT dveře

Čím se odlišují bezpečnostní třídy dveří?

Jeden z důležitých parametrů při výběru vchodových dveří je jejich bezpečnost. Proto evropské normy definovaly tzv. bezpečnostní třídy, které zařazují výrobky do jednotlivých skupin podle jejich odolnosti proti vloupání. Které dveře pustí obyčejného zlodějíčka a na které nestačí ani profík s nářadím?

Jak se liší jednotlivé bezpečnostní třídy?

Bezpečnostních tříd je celkem 6, označují se zkratkou RC (podle anglického resistance classes) a definují je normy ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630.

Do bezpečnostních tříd jsou zařazeny všechny mechanické zabezpečovací prvky od visacích zámků až po vstupní dveře. Rozdíl mezi nimi odráží jejich odolnost proti vloupání.

Která bezpečnostní třída odolá šikovným zlodějům?

Každá třída je charakterizovaná typem nářadí, které zloděj používá při překonávání a také časem, který na to potřebuje:

  • Dveře z bezpečnostních tříd 1 a 2 jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů, kdy zloděj používá spíše jen fyzickou sílu a jednoduché nářadí.
  • Dveře bezpečnostní třídy 3 odolávají příležitostným zlodějům, kteří kromě hrubého násilí používají různé nářadí a páčidla. Spolu s požadavky, které splňují i protipožární normy, jde o v praxi o plně dostačující dveře sloužící pro zajištění vašeho domova.
  • Bezpečnostní třída 4 je určena pro zajištění rizikových objektů, kde hrozí napadení od zkušených zlodějů. Je to nejvyšší bezpečnostní třída, která je v praxi využívána především pro ochranu zbraní nebo uměleckých děl.
  • Bezpečnostní třídy 5 a 6 nejsou na českém trhu vůbec vyráběny. Parametry pro splnění této třídy jsou vysoké a podobají se spíše trezorům.

Pro přiblížení rozdílů může pomoci následující tabulka, ve které jsou uvedeny metody a nástroje zlodějů, které jsou potřeba pro překonání jednotlivých bezpečnostních tříd.

Bezpečnostní třída

Předpokládaný způsob napadení

RC1 Dveře neodolají ani fyzické síle nebo jednoduchému nářadí. Náhodný zloděj si s nimi bez větších problémů či hluku snadno poradí.
RC2 Dveře odolají příležitostnému zloději, který se pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzického násilí. Zloděj s malými znalosti o odolnosti, který má málo času a snaží se nezpůsobit hluk, dveře nepřekoná.
RC3 Dveře bez problémů odolají zloději, který používá fyzickou sílu i běžné mechanické nástroje. Pokud zloděj nezná složitý systém zamykání dveří, nedostane se skrz.
RC4 Na dveře nestačí ani fyzická síla ani mechanické nástroje. Bez vrtačky a zámečnických nástrojů se přes dveře nedostane ani zkušený zloděj.
RC5 Dveře překoná jen opravdový profík s elektrickou bruskou. Rozhodně se neznepokojuje se způsobeným hlukem.
RC6 Bez dvouručního elektrického nářadí a znalostí se zabezpečovacím systémem dveří si zloděj neškrtne.

Obraťte se na odborníky

Ve firmě HT Dveře se specializujeme na vchodové dveře s prověřenou bezpečnostní třídou 3, které navíc splňují i protihlukové a tepelně-izolační požadavky. Pokud chcete ochránit váš byt, nejlepší volbou jsou dveře Magnum. Nepustí k vám zloděje, oheň ani nepříjemný ruch zvenčí.

Potřebujete se poradit, jaká bezpečnostní třída se hodí pro ochranu vašeho majetku? Přečtěte si naše rady pro její výběr.

<< Zpět na výpis článků