Jak poznám, jaký druh a rozměr dveří potřebuji?

15. 12. 2023

Vybíráte bezpečnostní dveře, ale nevíte, jaký typ je pro vás ideální? Netušíte, jak poznat levé nebo pravé dveře a jakou by měly mít šířku a délku? Přichystali jsme pro vás jednoduchý návod, jak vše zjistit a jak změřit dveře.

Co jsou levé a pravé dveře?

Nehledejte v tom nic složitého. Jde o úplně normální dveře, záleží pouze na tom, kterým směrem se dveře otevírají. U dvoukřídlých dveří je důležité, která část dveří se otevírá. Při pořizování dveří vždy zvažte, jestli vám do bytu či domu sedí lépe dveře levé nebo pravé.

Jak poznat pravé a levé dveře?

Základem je poznat, jestli potřebujete bezpečnostní dveře levé, nebo pravé. Jenže jak poznat pravé a levé dveře? Nebojte, je to snadné. Stoupněte si ke dveřím tak, aby se dveřní křídlo otevíralo směrem k vám. Podívejte se, kde jsou umístěny dveřní závěsy, tedy panty. Pokud je máte po své pravé ruce, jedná se o dveře pravé, pokud jsou po vaší levé ruce, pak jsou dveře levé.

Pro bližší představu si můžete prohlédnout přiložené grafické schéma.

Druhy otevírání u bezpečnostních dveří

A co výška vchodových dveří?

Většina vchodových dveří má stejnou výšku 197 centimetrů. V případě potřeby vám naši odborní pracovníci při montáži dveře navíc zkrátí tak, aby výška odpovídala zárubním a podlaze a dveře zcela těsnily. Výšku proto ve většině případů řešit nemusíte, důležité je ale změřit šířku dveří.

Jak změřit rozměr dveří?

Vchodové dveře mají nejčastěji šířku 80 nebo 90 centimetrů. Měří se čistý průchod, tedy vložíte metr mezi zárubně v nejužším místě. Zde naměříte rozměr cca 80, nebo 90 cm. Abyste si tento rozměr ověřili, je dobré ještě zaměřit stavební otvor. Ten je pro dveře 80 cm cca 93 cm a pro dveře 90 cm pak cca 103 cm. Jak dveře změříte naleznete viz foto níže. 

Jak změřit šířku dveří?

Pokud jste předchozí odstavec četli pozorně, pak už víte, jak se měří šířka dveří. Když se totiž bavíme o šířce vchodových dveří, myslíme jejich rozměr. Minimální i standardní šířka dveří tak bude 80 cm bez ohledu na šířku zárubně.
Ve zkratce je tedy jedno, zda měříte šířku dveří v paneláku, nebo šířku vstupních dveří do vašeho rodinného domu. Vždy budete postupovat stejně.

Jak změřit dveře a jak poznat pravé a levé dveře poradí i náš František

Pokud si stále nejste jistí, jak se měří dveře nebo jak se poznají levé a pravé dveře, podívejte se na naše video níže, kde vám František vše jasně vysvětlí a hlavně ukáže.

Pokud už víte, jak se měří dveře, tak si stačí jen vybrat ty, které potřebujete jak z hlediska rozměrů, tak z funkčního hlediska. Podívejte se na naši nabídku bezpečnostních dveří.

Související články:

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků